Porady

Jak usunąć wosk z ubrania?

Twoja ulubiona sukienka ma plamę z wosku? Robiłaś domowe SPA i przez przypadek ubrudziłaś ubrania woskiem? Nie wyrzucaj ich! Z naszą pomocą poznasz sprawdzone sposoby na usunięcie wosku. 

Sposoby na usunięcie wosku z ubrań

Jeśli masz do czynienia z kleksem wosku, możesz się go pozbyć. Pierwsza zasada brzmi: nie ruszaj go, dopóki nie zaschnie! Możesz spokojnie poczekać, aż stężeje samoistnie. Jeśli chcesz skrócić czas oczekiwania, wystarczy włożyć ubranie do zamrażarki na kilka minut. Kiedy wosk będzie całkowicie twardy, zacznie sam wypadać z materiału. Wtedy będziesz mógł poradzić sobie z pozostałościami i plamami. Dzięki temu Twoje ubrania znowu będą wyglądały jak nowe i gotowe do noszenia! Usuwanie kleksa wosku to łatwy proces, po którym możesz cieszyć się wyglądem swoich ubrań na lata!

Jeśli wosk został już utwardzony i starasz się usunąć go z ubrań, najlepszym sposobem, aby to osiągnąć bez pozostawiania plam i zarysowań, będzie użycie ścierki i gorącego powietrza. Ustaw suszarkę na najniższą temperaturę i kieruj ciepłym strumieniem powietrza na miejsce, gdzie znajduje się wosk. Po kilku minutach wosk powinien być miękki i możesz go usunąć przy użyciu ścierki lub za pomocą łopatki lub nożyka. Pamiętaj, aby nie używać metalowego narzędzia, gdyż może ono uszkodzić materiał. Materiały takie jak wełna, skóra lub akryl wymagają szczególnej ostrożności, ponieważ mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Jakie jeszcze są sposoby na usunięcie wosku?

Lodówka: Umieść ubranie z plamą z wosku w lodówce na kilka godzin lub całą noc. Wosk powinien stwardnieć i można go łatwo usunąć nożykiem do papieru.

  • Papierowy ręcznik – nałóż papierowy ręcznik na plamę i prasuj go suszarką na niskiej temperaturze, aż wosk zostanie przeniesiony na ręcznik.
  • Płyn do czyszczenia dywanów -spryskaj plamę płynem do czyszczenia dywanów i pozostaw na kilka minut. Następnie, usuń wosk nożykiem do papieru.
  • Alkohol izopropylowy – nałóż alkohol izopropylowy na plamę i delikatnie pocieraj, aż wosk zostanie usunięty.

Jak usunąć wosk do depilacji z ubrania?

Robiłaś depilację woskiem w domu i przez przypadek zabrudziłaś ubranie? Bez względu na to, jaki element odzieży poplamiłaś, możesz zastosować metodę z oliwką lub tłustym kremem. Musisz nakładać krem lub oliwkę  umiejętnie, tak by nie stworzyć tłustej plamy na ubraniu.  Tłuste substancje bez problemu rozpuszczają wosk.  Rozłóż ubranie na desce do prasowania lub stole i precyzyjnie, małymi porcjami nakładaj krem lub oliwkę wosk. Po zakończonej czynności, zastosuj odplamiacz i upierz ubrania zgodnie z poleceniem producenta.

Pięć sprawdzonych sposobów na usunięcie wosku

Usuwanie kleksa wosku to łatwy proces. Aby pozbyć się niespodziewanych plam, należy pozwolić woskowi na całkowite stężenie. Możesz to zrobić czekając, aż plama sama osiądzie lub możesz skrócić czas oczekiwania, włożyć sukienkę do zamrażarki na kilka minut. Gdy plama stanie się twarda i będzie można ją łatwo usunąć za pomocą poniższych sposobów. 

  • Lodówka: Umieść ubranie z plamą z wosku w lodówce na kilka godzin lub całą noc. Wosk powinien stwardnieć i można go łatwo usunąć nożykiem do papieru.
  • Papierowy ręcznik – nałóż papierowy ręcznik na plamę i prasuj go suszarką na niskiej temperaturze, aż wosk zostanie przeniesiony na ręcznik.
  • Płyn do czyszczenia dywanów -spryskaj plamę płynem do czyszczenia dywanów i pozostaw na kilka minut. Następnie, usuń wosk nożykiem do papieru.
  • Alkohol izopropylowy – nałóż alkohol izopropylowy na plamę i delikatnie pocieraj, aż wosk zostanie usunięty.

Jak usunąć wosk na butach?

Czasem może się nam zdarzyć, że nasze buty skórzane czy też inne materiałowe lub zamszowe ulegnie plamieniu przez wosk. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na usunięcie plamy. Jeśli jest ona świeża, możesz ją zamrozić i delikatnie zeskrobać. Jednak jeśli plama jest już staranniejsza, możesz potrzebować trochę więcej czasu i zaangażowania. Najpierw musisz rozgrzać plamę, a następnie posypać ją talkiem, startą kredą lub skrobią ziemniaczaną. Następnie pozostaw je w tym stanie na kilka godzin. Po upływie tego czasu powinnaś delikatnie, ale dokładnie odkurzyć zaschniętą substancję. Jeśli plama nadal się utrzymuje, możesz zastosować delikatne detergenty lub płyny czyszczące do skóry. Pamiętaj, by nie przesadzić z dawkowaniem i zawsze sprawdzić detergent na małym fragmencie buta, aby upewnić się, że jego użycie nie niszczy materiału. Utrzymanie butów w doskonałym stanie może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko poświęcisz im odpowiednio dużo uwagi. 

Jak usunąć plamę z wosku? Ostatni etap

Aby pozbyć się nieestetycznych plam z wosku, można używać żelazka i papieru do pieczenia lub ręcznika papierowego. Przygotuj deskę do prasowania, a następnie rozłóż materiał na deskę. Na plamę połóż papier i przyłóż delikatnie żelazko bez dotykania wosku. Rozgrzany wosk zacznie wnikać w papier. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, spróbuj dołożyć kolejną warstwę papieru i użyć cieplejszych temperatur żelazka, ale uważaj, aby nie uszkodzić materiału.

 Ta metoda jest skuteczna i bezpieczna dla delikatnego materiału. Pamiętaj, by nie prasować sukienki na bardzo wysokich temperaturach, aby uniknąć uszkodzenia jej struktury. Używaj żelazka z regulowaną temperaturą i delikatnie przesuwaj po plamie z wosku.

O mnie

Moje artykuły

Cześć! Jestem Klaudia i uwielbiam modę. Zawsze staram się być na bieżąco z najnowszymi trendami i lubię eksperymentować z różnymi stylami. Moda to moja pasja i sposób na wyrażanie siebie.