Khaki – jaki to kolor?

1 min czytania

Khaki - co to za kolor?

Kolor khaki to neutralna barwa, która może być łączona zarówno z żywymi odcieniami, jak i bardziej stonowanymi. Każdy mężczyzna powinien posiadać ubrania w tym kolorze w swojej garderobie, ponieważ dodaje on elegancji casualowym i business casualowym stylizacjom. Sprawdź, jaki to kolor khaki i z czym warto go łączyć!

Khaki – kolor must-have w każdej męskiej szafie

Kolor khaki jest często utożsamiany jest z kolorem wojskowym i kamuflażem, a jego nazwa pochodzi z języka hindi i oznacza „kolor pyłu”. Stanowi on odcień pomiędzy między zielenią a brązem –  ziemisto-żółty, pyłowy. Jego historia pochodzi z Indii Zachodnich, gdzie pierwszy raz ubrania w tym kolorze służyły do celów kamuflujących. Choć khaki może kojarzyć nam się przede wszystkim z wojskiem, jest on także popularnym odcieniem ubrań codziennego noszenia.

Khaki to szeroki zakres kolorów, od chłodnego, pustynnego piasku po bardziej oliwkową zieleń. Kolor ten jest bardzo twarzowy i może wyjątkowo dobrze współgrać z jasną cerą oraz blond włosami. Przyciemnia zielone oczy i dodaje świetlistości ciemnym włosom. Dużym uznaniem cieszy się ze względu na swoje pozytywne skojarzenia z wojskiem. Pasuje też do większości innych barw – dzięki czemu można go bez trudu dopasować do stylizacji kobiety lub mężczyzny. Jest uniwersalnym, ale i ponadczasowym kolorem.

Kolor khaki – z czym łączyć i jak nosić?

Koło kolorów to niezastąpiony przyjaciel w dobieraniu stylizacji. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami pozwala na tworzenie wielu ciekawych wariacji. Khaki jest uniwersalnym kolorem, który można bez obaw łączyć z innymi barwami. Warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach: przeciwieństwa, pokrewieństwa oraz stosowania innych tonacji tej samej barwy dla uzyskania spójnego i harmonijnego efektu. 

Z czerwienią, fioletem i niebieskim

Khaki jest kolorem uniwersalnym, który doskonale współgra z odważnymi barwami i pozwala uzyskać ciekawy efekt. Zestawienia khaki ze śmiałymi kolorami takimi jak czerwony, fioletowy lub niebieski to idealna opcja dla mężczyzn, którzy chcą podkreślić swój ognisty charakter. Odcienie piasku pustynnego idealnie skomponują się z intensywnymi barwami, gdyż stanowią dla nich harmonijne tło. Do codziennych stylizacji można dobrać marchewkowy krawat do koszuli khaki lub czerwoną koszulę do spodni khaki. 

Khaki i brąz

Możesz połączyć khaki z brązem oraz piaskowo-żółtymi i beżowymi odcieniami. Mogą to być spodnie do połowy łydki lub długie, skórzany pasek, buty w kolorze brązu oraz marynarka, np. w odcieniu bagiennej zieleni. Zależnie od tonacji khaki, jego bliźniaczym kolorem będzie żywa zieleń lub nawet niebieski. To wszystko sprawia, że można swobodnie łączyć te barwy ze spodniami jeansowymi, tworząc modny outfit. 

Khaki i zieleń

Kolejną zasadą wyciągniętą z koła barw jest połączenie różnych odcieni tego samego koloru. W przypadku khaki chodzi o bardzo szeroką gamę, w której znajdziemy nie tylko piaskowo-cynamonowo-zielony odcień, ale także sporo beży i stonowanych, wojskowych odcieni zieleni. Ostatnio na topie jest styl monochromatyczny, czyli ubieranie się na jeden kolor. Jeśli lubisz być modnie ubranym, możesz pokusić się o garnitur khaki i zestawić go z koszulą w ten sam sposób.